Niedziela Palmowa

fot. unsplash.com

W  dzisiejszym Słowie Bożym słyszymy opis męki naszego Pana Jezusa Chrystusa z Ewangelii wg św. Marka.

Tekst Męki znajdziecie TUTAJ

Mękę Jezusa Chrystusa poprzedza uroczysty wjazd do Jerozolimy. Tłumy wiwatują i rzucają Jemu palmy pod nogi. Można powiedzieć że jest witany jak prawdziwy król. Osobiście noszę w pamięci kazanie pasyjne pewnego kleryka (który dzisiaj jest już kapłanem), które wygłosił w mojej rodzinnej parafii, odnosząc się właśnie do tego wydarzenia. Poszukiwał on przyjaciół Jezusa. Nie zdziwiło mnie wcale, gdy powiedział, że jedynym przyjacielem Jezusa jest, osiołek na którym wjeżdżał. Bo przecież przyjaciel to ten, kto ci pomaga, kto jest z tobą i się od ciebie nie odwraca. Tłum, który teraz wiwatuje na cześć Jezusa, już za chwile, jak usłyszeliśmy, będzie wołał: „Ukrzyżuj Go!”.

Dzisiaj po raz pierwszy słyszymy cały opis męki Pana Jezusa, drugi raz usłyszymy go w Wielki Piątek. Sądzę że Kościół daje nam już dziś to słowo, ponieważ chce nas przygotować na wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Słowa kolekty, które kapłan dzisiaj wypowiada, idealnie się w to wpisują: „[…]daj nam pojąć naukę płynącą z Jego męki i zasłużyć na udział w Jego zmartwychwstaniu”.

Dlatego prośmy dzisiaj w sposób szczególny za słowami kolekty, o zrozumienie nauki płynącej z krzyża Chrystusa, a także o wiarę i nadzieję, aby po wydarzeniach Wielkiego Piątku móc z radością w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego śpiewać radośnie Alleluja!

kl. Jakub Srocki

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.