Pielgrzymując na ziemi, uczestniczymy w życiu wiecznym – 2 Niedziela Wielkiego Postu

fot. unsplash.com

Słowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 9, 2-10)

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem.

Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co powiedzieć, tak byli przestraszeni.

I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!» I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy „powstać z martwych”.

Wyjście na górę oznacza wyjście na miejsce osobne, miejsce, gdzie jest spokój i cisza. Taka atmosfera sprzyja modlitwie. Jednak Jezus zabiera uczniów na górę wysoką. Musiało to oznaczać coś szczególnie ważnego. I faktycznie tak było. Chrystus przemienia się wobec Apostołów, ukazuje się Mojżesz i Eliasz, zjawia się obłok, z którego odezwał się głos Ojca. Apostołowie są pod wielkim wrażeniem całej sytuacji, ale nie wiedzą tak do końca co to wszystko oznacza.

Trwając w czasie Wielkiego Postu szukamy właśnie takich miejsc, które pomogą nam w naszym przemienieniu. Za każdym naszym nawróceniem myślimy przecież, że to już jest to ostatnie. Podejmujemy piękne postanowienia wielkopostne. Mamy plan, jesteśmy zmotywowani i pełni nadziei. Jednak szybko okazuje się, że potrzeba nam kolejnego i kolejnego nawrócenia.

Przemienienie naszego życia może dokonać się tylko wtedy, gdy przestaniemy myśleć i działać po swojemu. Podejmij wyzwanie, żeby kierować się w życiu Bożym planem na Twoje życie. Spoglądaj na drugiego człowieka tak, jak Bóg patrzy na Ciebie. Niech Twoja wiara będzie promieniem oświetlającym drogę każdemu kogo spotkasz.

Kl. Marcin Wawrzyniak

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.