Jezus był kuszony przez Szatana, aniołowie zaś Mu usługiwali – 1. Niedziela Wielkiego Postu

fot. unsplash.com

Słowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 1, 12-15)

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Wszystko co pierwsze jest szczególne, wyjątkowe, nieprzeciętne. Po prostu jest pierwsze, a nie któreś z kolei. Można by sobie zadać pytanie:

– Czy pierwsza niedziela Wielkiego Postu, może być szczególna?

– Nie, przecież to już kolejny mój Wielki Post.

– Chwila, chwila…. Nie zgodzę się!

Każdy Wielki Post jest wyjątkowy, bo towarzyszą nam tacy, a nie inni ludzi, takie, a nie inne emocje. W takim razie co zrobić by ta niedziela była wyjątkowa i wpłynęła na kolejne niedziele?

Pierwsze słowa dzisiejszej Ewangelii mówią: Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Kolejne zdania, nad którymi warto się pochylić, wynikają właśnie z tych pierwszych słów.  To pokazuje nam jak bardzo ważne jest otwarcie się na Ducha Świętego, by dać się przez Niego prowadzić. Może takie właśnie podejście pozwoli inaczej przeżyć kolejne niedziele, nie zamykając się na nic, ale z otwartością oczekując co może nam dać Pan Bóg. Dzięki temu Duch Boży przeprowadzi nas przez cały Wielki Post, a nawet wyprowadzi nas z wielu grzechów.

kl. Piotr Mroczkowski

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.