Prymas Wyszyński na dziś

Prymas Stefan Wyszyński na dziś;
Gniezno w nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego

W poniedziałek, 2 marca mogliśmy już po raz drugi uczestniczyć w odbywającym się w naszym domu spotkaniu poświęconemu osobie Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkanie było kolejnym z przygotowujących nas do beatyfikacji, która zapowiedziana została na 7czerwca.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18 w kaplicy seminaryjnej, gdzie odśpiewana została pieśń ,,Bogarodzica” i odczytany został fragment z notatki kardynała Stefana Wyszyńskiego, poświęcony ingresowi do Archikatedry Gnieźnieńskiej, który miał miejsce 2 lutego 1949 roku.

Drugie z kolei spotkanie było wykładem ks. prof. dr hab. Bogdana Czyżewskiego, który poświęcony został nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego o Gnieźnie. Ksiądz Profesor zaznaczył na początku, że Prymas wielokrotnie wypowiadał się o znaczącej roli Gniezna, zarówno dla Kościoła w Polsce, jak i samej polskiej państwowości – dawał temu wyraz w oficjalnych dokumentach: homiliach, listach pasterskich, czy spontanicznych wystąpieniach. Ksiądz Profesor swoje wystąpienie o roli Gniezna w nauczaniu kardynała Wyszyńskiego zawarł w pięciu punktach, mówiąc o mieście jako miejscu urzędowania prymasów Polski. Następnie wyszczególnione zostało Gniezno jako kolebka chrześcijaństwa, co dla kardynała Wyszyńskiego było bardzo istotne i często zwracał na to uwagę. Kolejnym punktem wykładu była troska jaką Prymas otaczał Archikatedrę Gnieźnieńską, którą nazywał ,,polskim Panteonem świętych”. Ostatnim punktem wykładu było zwrócenie uwagi na nieocenioną wartość zapisków Sługi Bożego, które prowadził od października 1948 do maja 1981, a wydawane są obecnie pod tytułem ,,Pro memoria”. Dotychczas ukazało się 6 tomów z 27 zaplanowanych przez radę programową, w której zasiada również nasz prelegent.

W spotkaniu wziął udział również nasz Pasterz, Prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak, który po wykładzie podkreślił, że kard. Stefan Wyszyński, gdy przybywał do Gniezna wielokrotnie gościł w seminarium, aby być blisko kandydatów do kapłaństwa i wlać w ich serca otuchę, oraz zapał do pracy duszpasterskiej. W spotkaniu wziął udział również ks. bp senior Bogdan Wojtuś, członkowie stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” i licznie zgromadzeni goście.

kl. Piotr Pietryga

Bądź z nami na bieżąco! 🙂
Strona internetowa: www.pwsd.archidiecezja.pl
Blog: https://powolani.archidiecezja.pl/kontakt/
FB: https://www.facebook.com/seminariumgniezno
Twitter: https://twitter.com/pwsd_gniezno
Instagram: https://www.instagram.com/seminariumgniezno

 

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.