Posługa lektoratu i akolitatu

Zakończyliśmy w naszej seminaryjnej wspólnocie wielkopostne rekolekcje. Podczas Eucharystii w Bazylice Prymasowskiej bracia z III i IV roku zostali ustanowieni lektorami i akolitami. Jest to jeden z tych momentów, kiedy kleryk zostaje imiennie wezwany. Odpowiedź: „Jestem” każdego z kandydatów jest wyrażeniem woli i gotowości do podjęcia zadań, jakie wynikają z przyjęcia posługi. Mszę Świętą sprawował ks. bp Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Posługę lektoratu przyjęli:
kl. Adam Banicki pochodzący z parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku;
kl. Artur Gołańczyk pochodzący z parafii pw. św. Stanisława BM w Żydowie;
kl. Kacper Politowski pochodzący z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie.

Bracia odtąd mają pomagać głoszeniu wiary, która ma korzenie w słowie Bożym. Bracia mają za zadanie przyjmować słowo Boże, pilnie je rozważać i zanosić każdemu człowiekowi. Przez codziennie życie słowem Bożym, głoszenie Chrystusa ma docierać zarówno do tych, którzy potrzebują umocnienia w wierze, ale także do tych, którzy jeszcze nie znają orędzia zbawienia. Jako znak posługi ks. bp Krzysztof Wętkowski wręczył nowo ustanowionym lektorom księgę Pisma Świętego.

Posługę akolitatu przyjęli:
kl. Marcin Małecki pochodzący z parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie;
kl. Adam Wawrzyniak pochodzący z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie;
kl. Marcin Wawrzyniak pochodzący z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie;
kl. Arkadiusz Wikariak pochodzący z parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie.

Przez posługę akolitatu bracia mają pomagać w posłudze prezbiterom i diakonom, i jako nadzwyczajni szafarze udzielać Komunii Świętej i zanosić ją chorym. W Kościele Eucharystia jest szczytem i źródłem życia, dlatego akolita swoje życie ma kształtować na wzór ofiary eucharystycznej. Dzięki Eucharystii wierni wzrastają w wierze i znajdują siłę do zmagania się z trudami codziennego życia. Nowo ustanowieni akolici na znak udzielonej posługi otrzymali z rąk biskupa naczynie z chlebem do konsekracji.

Polecamy naszych braci Waszej modlitwie, aby wzrastając w wierze, umacniając się w powołaniu do kapłaństwa, z odwagą kroczyli za Chrystusem i oddawali mu swoje życie.

Bądź z nami na bieżąco 🙂
Strona internetowa: www.pwsd.archidiecezja.pl
Blog: https://powolani.archidiecezja.pl/kontakt/
FB: https://www.facebook.com/seminariumgniezno
Twitter: https://twitter.com/pwsd_gniezno
Instagram: https://www.instagram.com/seminariumgniezno

 

Zostaw swój komentarz

© 2022 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.