Przemyślenia na niedzielę (29.12.2019)

Pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim jako Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu. W szczególny sposób patrzymy dzisiaj na Świętą Rodzinę, gdzie Jezus, Maryja i Józef dzielili los wielu współczesnych sobie rodzin. Jednocześnie przed oczyma stają nam rodziny, w których żyjemy. Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia przybliżamy sobie jeszcze bardziej ich ważną rolę w naszym codziennym życiu.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 2, 13-15. 19-23)

Gdy mędrcy się oddalili, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał dziecięcia, aby Je zgładzić».

On wstał, wziął w nocy dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: «z Egiptu wezwałem Syna mego».

A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się Anioł Pański we śnie i rzekł: «Wstań, weź dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie dziecięcia».

On więc wstał, wziął dziecię i Jego Matkę i wrócił do ziemi Izraela. Lecz gdy posłyszał, że w Judei panuje Archelaos w miejsce ojca swego, Heroda, bał się tam iść. Otrzymawszy zaś we śnie nakaz, udał się w okolice Galilei. Przybył do miasta zwanego Nazaret i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: «Nazwany będzie Nazarejczykiem».

Na początku liturgii słowa Bożego słyszymy mocne słowa z Księgi Syracydesa. Są doskonałym podsumowaniem poszanowania rodziny, rodziców. Kto szanuje ojca, długo żyć będzie, a kto posłuszny jest Panu, da wytchnienie swej matce (Syr 3,6).

Warto zwrócić dziś uwagę na to, aby życie małżeńskie, rodzinne planować razem z Bogiem, nie na własną rękę. Trzeba Go zaprosić do rodzinnego stołu, codziennych rozmów, decyzji, rodzinnej troski o każdego w domu. Z Nim warto pochylić się nad chorym, planować swój czas, niedzielę czy rekreację. To z Nim oglądać film, gotować obiad, przyjmować gości. I z Nim przeżywać narodziny dziecka, jak też odchodzenie z tego świata. Jeżeli o tym się zapomni, jeśli nie dopuszcza się Boga do codziennego życia rodzinnego – zrujnujemy fundament budowania relacji z samym Bogiem i bliskimi!

Boże, Ojcze Wszechmogący. Ty, który dałeś nam za przykład Świętą Rodzinę z Nazaretu jako wzór, spraw, abyśmy połączeni więzią miłości jaśnieli przykładem Świętej Rodziny i doszli do wiecznej radości w Twoim domu. Amen.

kl. Michał R.

fot. unsplash.com

Bądź z nami na bieżąco! 🙂

Strona internetowa: www.pwsd.archidiecezja.pl
Blog: https://powolani.archidiecezja.pl/kontakt/
FB: https://www.facebook.com/seminariumgniezno
Twitter: https://twitter.com/pwsd_gniezno
Instagram: https://www.instagram.com/seminariumgniezno

 

Zostaw swój komentarz

© 2022 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.