Razpalić w sobie radosną nadzieję. Uroczystość Wszystkich Świętych.

 

Listopadowe dni dla większości z nas kojarzą się z pochmurną pogodą, która może odebrać człowiekowi wszelki entuzjazm i siły do działania. Wydawać by się mogło, że panująca aura chce skłonić nas, abyśmy za wszelką cenę nie ruszali się z domu i zostali pod kocem przy ciepłej herbacie.  

Jednak Kościół, miesiąc ten rozpoczyna z zupełnie innym nastawieniem. Mimo, iż jest to czas odwiedzania grobów i modlitw za naszych zmarłych, to nie możemy zapomnieć, że 1 listopada jest radosną uroczystością ku czci wszystkich świętych. Dzień, w którym sprawowana jest Msza święta na cmentarzu, powinien uświadomić nam, że święci są pośród nas. Świętość nie jest zarezerwowana tylko dla biskupów, sióstr zakonnych czy męczenników żyjących kilkaset lat temu. Świętość powinna być celem każdego z nas. To dla świętości, czyli dla naszego zbawienia, powinniśmy każdego dnia pracować nad sobą, swoim charakterem i swoimi wadami. 

Wróćmy myślami do świąt Wielkanocnych, gdy słońce świeci coraz cieplej, a cała natura budzi się do życia. Pomyślmy, jak przeżywamy święta Wielkanocne? Czy nie są dla nas lepszą okazją do radości? Tylko co ma Wielkanoc do Uroczystości Wszystkich Świętych? No przecież Chrystus pokonał śmierć! Nie powinna przygniatać nas myśl o odejściu naszych bliskich, lecz rozpalać w nas ogień radosnej nadziei. 

Tak jak z okazji Wielkanocny życzymy sobie wspólnie spędzonych chwil oraz wesołych świąt, chciałbym, aby Uroczystość Wszystkich Świętych rozpalała w nas radosną nadzieję, aby nikt kto spotka nas w tych dniach nie pomyślał, że kultywujemy tylko jakiś zwyczaj, ale że naprawdę z nadzieją wierzymy w zbawienie nasze i naszych bliskich.  

Życzę Nam wszystkim ŚWIĘTOŚĆI! 

kl. Piotr  M.

Zdjęcia: ołtarz główny w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Mielżynie

fot. M.Przybylski

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.