Po lekturze “Wieczór się zbliża i dzień już się chyli”

 

Kard. Robert Sarah w rozmowie z Nicolasem Diatem. Swoją refleksją po przeczytaniu ksiązki Wieczór się zbliża i dzień już się chyli podzielił się z nami kl. Kamil. Może macie swoje przemyślenia po lekturze tej pozycji? Może zachęcimy was trochę do lektury? Zapraszamy do wyrażenia swojej reflekcji w komentarzu 🙂

Wieczór się zbliża i dzień już się chyli to już trzecia rozmowa Nicolasa Diata z prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robertem Sarahem, która została opublikowana w formie książki. Została ona podzielona na cztery części.

W pierwszej zostaje ukazany szeroko rozumiany kryzys Kościoła, która składa się z kryzysu wiary, kapłaństwa, a także utraty tożsamości wierzących. Druga dotyczy człowieka. Zostają w niej poruszone kwestie związane m. in. z wolnością człowieka, poszanowaniem życia, wypaleniem politycznym czy zagrożeniami ideologicznymi ze strony świata, który zaleca obalenie wszelkich zasad, granic i moralności.

Przedostatnia, najobszerniejsza cześć stanowi przemyślenia kard. Saraha nt. współczesnego świata oraz Europy, sposobów postępowania wobec ludzi czy religii, gdzie największym dramatem (…) jest przemieszanie dobra ze złem. W czwartej części prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mówi o przyszłości chrześcijan. Wskazuje, że “nie możemy wymyślać Kościoła. Kościół jest dziełem Jezusa”. Odnowa ma zacząć się od każdego z nas. Jako fundament wymienia: życie Ewangelią oraz odbudowę wiary, nadziei i miłości w życiu każdego wierzącego.

Kardynał Sarah stawia bezkompromisową diagnozę, która wskazuje, iż rozum już nie wie, co szkodzi naturze ludzkiej, istnieniu człowieka, a co nie jest szkodliwe. Kard. Sarah już na początku książki przeprasza za dobitny, mocny język. Da się wyczuć, że są to refleksje człowieka, który żyje Kościołem i dla Kościoła przez co jest o Niego głęboko zatroskany. Jest to ciekawa pozycja książkowa, która swoją tematyką obejmuje szeroko rozumiane problemy człowieka we współczesnym świecie. Staje się odważnym głosem hierarchy, bijącego na alarm kryzysu kultury zachodniej. Kard. Sarah wskazuje, że świat może ocalić tylko wierność Chrystusowej Ewangelii.

kl. Kamil

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.