Gaudeamus igitur…

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją kl. Piotra z uroczystej Inauguracji roku akademickiego w naszym seminarium.

W sobotę, piątego października w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019-2020, który będziemy przeżywać pod hasłem: ,,Ktokolwiek idzie za Chrystusem, Człowiekiem doskonałym, sam też pełniej staje się człowiekiem” . Dla naszego seminarium jest to 417 rok działalności.

Pierwszym punktem uroczystości była Msza święta w Bazylice Prymasowskiej o godz. 10.00, której przewodniczył Ksiądz Prymas abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski. W celebracji licznie udział wzięli księża profesorowie, dziekani i proboszczowie parafii, z których pochodzą klerycy. Ponadto obecni byli bp Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, oraz biskupi seniorzy: abp Henryk Muszyński, abp Józef Kowalczyk i bp Bogdan Wojtuś. W czasie liturgii refleksję nad Słowem Bożym skierował do nas ks. dr Remigiusz Malewicz. Kaznodzieja w nawiązaniu do Ewangelii mówił o konieczności nawiązania relacji z Chrystusem, aby móc stać się jego uczniem.

W następnej kolejności skierowaliśmy się do auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, gdzie zebrało się wielu gości – parlamentarzystów, rektorów gnieźnieńskich szkół wyższych i rodzin alumnów.  Seminaryjna schola odśpiewała Gaudeamus igitur, oraz hymn seminaryjny. Ks. Prefekt Tomasz Krzysztofiak przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności seminarium za ubiegły rok. Odebrane zostało także ślubowanie kleryków roku propedeutycznego – właśnie do nich Ksiądz Prymas skierował słowa, że to właśnie Matka Boża Markowicka będzie ich wychowawczynią na pierwszym etapie formacji. Ksiądz Prymas, przywołując słowa papieża Franciszka nawiązał do młodego wieku Matki Bożej, która nie miała z góry zaplanowanej drogi życia, ale wielkodusznie i z odwagą odpowiedziała na głos Boży.

W seminarium w nowym roku akademickim posługę ojca duchownego rozpoczyna ks. dr Andrzej Nowicki, ks. dr Remigiusz Malewicz podejmie wykłady z homiletyki, a pani Jo Ann Budzyńska poprowadzi lektorat z języka angielskiego.

W nowym roku formację w Markowicach rozpoczynają:

  • Jan Cytryński z parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku
  • Eryk Daniel z parafii pw. św. Jana Chrzciciela Kołdrąbiu
  • Bartłomiej Dyrka z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni
  • Jan Dzimian z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie
  • Bartosz Klimczewski z parafii. pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie
  • Aleksander Marszałek z parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku
  • Jakub Srocki z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie
  •  Michał Staszewski z parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie.

kl. Piotr

Więcej zdjęć na platformie flickr: https://www.flickr.com/photos/163367471@N04/albums/72157711216378598

fot. kl. Michał Romel

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.