Szkoła Ceremoniarza

• Tagi

W ostatni weekend w mogileńskim klasztorze braci kapucynów odbył się II stopień tegorocznej edycji Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. Uczestniczyło w nim 60 lektorów z całej archidiecezji.

Spotkanie było okazją do pogłębienia relacji z Bogiem przez wspólną Eucharystię i modlitwę oraz do wzajemnej integracji przez różne formy aktywności i długie rozmowy. Nieodłącznym elementem Szkoły Ceremoniarza była oczywiście nauka. Na tym stopniu, lektorzy uczestniczyli w wykładach dotyczących pojęcia czasu w liturgii, roku liturgicznego, przygotowania Mszy z biskupem oraz Mszy obrzędowych. Zorganizowane zostały także warsztaty dotyczące kadzidła w liturgii, procesji liturgicznych oraz przygotowania zakrystii przed Mszą świętą. Nowością na tym etapie ASC były zajęcia z gnieźnieńskimi organistami – Hubertem Szrederem i Krystianem Klejem. Poprowadzili oni zajęcia ze wspólnego śpiewu i podstaw muzyki, ukazując, jak można posługiwać śpiewem w czasie liturgii. Spotkanie zakończyło się Eucharystią wraz ze wspólnotą parafii św. Jana Apostoła w Mogilnie.

Przed uczestnikami jeszcze ostatnie spotkanie, które odbędzie się w dniach 29-31 marca. Wraz z lektorami w spotkaniu uczestniczył ich diecezjalny duszpasterz ks. kan. Jakub Dębiec, klerycy naszego seminarium – Kacper Politowski, Michał Romel, Marcin Wawrzyniak i Rafał Wojciechowski oraz animatorzy – Filip Głowacki i Dawid Woźniak.

kl. Rafał Wojciechowski

© 2022 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.