XI Zjazd Gnieźnieński

 

W dniach 21-23 września 2018 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Była to przede wszystkim okazja do spotkania się, słuchania, podjęcia refleksji w temacie: „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”.

Nowożytne zjazdy gnieźnieńskie nawiązują tradycją do datowanej na 1000 r. wizyty cesarza Ottona III u księcia Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Zgodnie z przekazem historycznym, władca Rzeszy Niemieckiej pielgrzymował do grobu św. Wojciecha, a tematy, które podejmował razem z synem Mieszka I, dotyczyły spraw europejskich, społeczno-politycznych i gospodarczych.

Te elementy pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego znalazły swoje odbicie także w XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Na zaproszenie abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, i pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy do Gniezna przybyło wiele osób związanych ze światem wiary, religii, nauki, sztuki, polityki, działalności społecznej i charytatywnej. Warto zaznaczyć, że jest to spotkanie organizowane nie tylko przez katolików, ale także przez dziewięć innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Polsce.

Przez trzy dni można było uczestniczyć w wielu prelekcjach, panelach dyskusyjnych, wystawach, warsztatach, nabożeństwach i liturgiach. Niewątpliwie ważnym punktem pierwszego dnia była Ekumeniczna Droga Wolności, prowadzona przez przedstawicieli dziesięciu Kościołów i wspólnot chrześcijańskich obecnych na Zjeździe oraz z kazaniem abp Grzegorza Rysia w Bazylice Prymasowskiej. Kolejny dzień zakończył się koncertem pani Stanisławy Celińskiej w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Rozwiązanie Zjazdu miało miejsce podczas uroczystej Mszy Świętej celebrowanej pod przewodnictwem Prymasa Wojciecha. Homilię wygłosił kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Zjazd Gnieźnieński z pewnością mógł być czasem owocnym zarówno dla organizatorów, zaproszonych gości, jak i wszystkich uczestników. Mnogość propozycji przez te trzy dni pozwalała na swobodny wybór interesujących spotkań. My, jako wspólnota seminarium, także pomagaliśmy przy organizacji tego wydarzenia – od strony technicznej, logistycznej, promocyjnej, liturgicznej – oraz byliśmy jego czynnymi uczestnikami, biorąc udział w warsztatach chrześcijańskiej wolności.

Relacje z każdego punktu XI Zjazdu Gnieźnieńskiego – także pisane przez naszych kleryków – można znaleźć na stronie internetowej: www.zjazd.org. Serdecznie zachęcamy do udziału w XII Zjeździe Gnieźnieńskim, który – jak wierzymy – już jest w głowach organizatorów przygotowywany!

Kl. Piotr

fot. kl. M. Romel; kl. R. Czerwonka

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.