Odpust ku czci świętego Jerzego!

 

Na początku kwietnia w naszej kaplicy seminaryjnej obchodziliśmy odpust z okazji Uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Niecałe trzy tygodnie, swoje święto patronalne miał nasz seminaryjny kościół kolegiacki, pod wezwaniem Św. Jerzego.

 

Obchody rozpoczęliśmy mszą świętą o godzinie 18:00, której przewodniczył ksiądz Józef Warczak, kanonik kolegiackiej kapituły, proboszcz ze Strzałkowa. W swojej homilii podzielił się doświadczeniem swojego powołania, tym, jak Pan Bóg go prowadził przez ostatnie 50 lat. Podczas mszy miała też miejsce uroczysta instalacja nowo mianowanego kanonika, naszego księdza Rektora.

Niewiele wiemy na temat świętego Jerzego. Żył między III a IV wiekiem, był legionistą rzymskim. Podczas prześladowań cesarza Dioklecjana odmówił złożenia ofiary bóstwom pogańskim. Tortury, którym został poddany, jak podają niektóre źródła trwały ponad 7 lat! Jego męczeńska śmierć, naznaczona wyjątkowym okrucieństwem spowodowała, że nadano mu tytuł wielkiego męczennika. O świętym Jerzym istnieje wiele historii. Najpopularniejsza jest autorstwa Jakuba De Voragine. W „Złotej legendzie” czytamy, że smok, zrobił sobie gniazdo na źródle, które zaopatrywało mieszkańców miasta Silene. Święty Jerzy był tym, który pokonał smoka i przyniósł spokój miastu. Wdzięczni obywatele porzucili pogaństwo i nawrócili się na chrześcijaństwo.

Kult świętego Jerzego był szczególnie popularny na Wschodzie. Budowano tam wiele świątyń, którym ten święty patronował. Święty Jerzy jest patronem rycerzy, żołnierzy, rolników, skautów i harcerzy.

Marcin M.

 

fot. kl. M. Wawrzyniak

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.