Dzień skupienia ceremoniarzy

 

W sobotę, 21 kwietnia, seminarium odwiedziło 48 ceremoniarzy Liturgicznej Służby Ołtarza naszej archidiecezji. Okazją do spotkania był dzień skupienia przygotowany przez nasze seminarium specjalnie dla nich.

W gronie ceremoniarzy byli uczestnicy obecnej edycji Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza, ceremoniarze ustanowieni w poprzednich latach, oraz animatorzy LSO. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą i powitaniem przez Rektora PWSD ks. Przemysława Kwiatkowskiego. Następnie, po wspólnym zapoznaniu się, krótkie słowo o funkcji ceremoniarza skierował ks. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO oraz ks. Sebastian Huebner, duszpasterz LSO dekanatu Gniezno I. Po krótkiej przerwie, wszyscy zgromadzili się w kaplicy seminaryjnej na konferencji ojca duchownego naszego seminarium, ks. Pawła Rybaka. Uczestnicy mieli też okazję do Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty. Centralnym punktem dnia była Eucharystia, w której uczestniczyła cała wspólnota seminaryjna. W wygłoszonym słowie ks. Jakub przypomniał, że strach jaki może pojawić się w środowiskach, w których żyją ceremoniarze, nie może ich paraliżować. Mają starać się swoim przykładem dzielnie świadczyć o Chrystusie, a przy tym świadczeniu, starać się także odkrywać to, do czego Bóg ich powołuje w ich życiu.

Po Eucharystii i wspólnym obiedzie, ceremoniarze mieli okazję gościć w pokojach kleryckich. Następnie spotkali się w mniejszych grupach, gdzie dzielili się doświadczeniem swojej posługi w parafii oraz nadziejami i postulatami wobec Liturgicznej Służby Ołtarza na szczeblu parafii, dekanatu i diecezji. Ostatnim punktem spotkania było przedstawienie i zaproszenie do udziału w II Archidiecezjalnej Szkole Animatora oraz nowe propozycje dla ceremoniarzy, w tym m.in. ich zaangażowanie w przygotowanie obchodów ku czci św. Wojciecha.

Rafał

 

fot. kl. Michał Romel

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.