Klerycy na Jasnej Górze

W minioną środę pobudka w naszym domu rozpoczęła się o godzinie 4, czyli niemal dwie godziny wcześniej niż zwykle. Rzecz jasna powód tak rychłego wstania z łóżka nie mógł być prozaiczny,a była nim – odbywająca się raz na 5 lat – pielgrzymka seminarzystów na Jasną Górę, która w tym roku przeżywana była pod hasłem „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi”.

Do duchowej stolicy naszego narodu – jak to pięknie określana jest  Częstochowa, a właściwie to jej serce, czyli klasztor jasnogórski wraz z cudownym obrazem – przyjechaliśmy o 10, by najpierw spotkać się z innymi klerykami w częstochowskiej katedrze, a następnie wyruszyć do  Matki.

Całe nasze spotkanie było przepełnione modlitwą i bogatymi treściami, które z pewnością nas umocniły. Najpierw, po słowach powitania przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, mogliśmy wysłuchać konferencji abp. Grzegorza Rysia, w której to najbardziej uderzyły mnie słowa mówiące o tym, by pokochać rzeczywistość seminaryjną i to wszystko, co ona nam daje oraz, aby być człowiekiem pokornym, gdyż nie potrzeba w Kościele ludzi nadętych.

Po konferencji nadszedł czas na spotkanie z Eucharystycznym Panem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Podczas adoracji prowadzone były także rozważania, które przygotował i wygłosił bp. Andrzej Przybylski. Tak zakończyła się pierwsza część naszego spotkania.

Następnie wyruszyliśmy pod przewodnictwem Księdza Prymasa na Jasną Górę – odmawiając w drodze różaniec.

Ostatnim zaś punktem pielgrzymki kleryków była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem – specjalnie zaproszonego na tę uroczystość gościa – abp Jorge Carlos Patrón Wong’a (sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa), który wygłosił także homilię, zaznaczając, że w naszym kleryckim i kapłańskim życiu winna nas charakteryzować ewangelizacja i bliskość.

Na zakończenie pielgrzymki głos zabrał również Ksiądz Prymas, zachęcając wszystkich zgromadzonych do bycia ludźmi radosnymi i życia Eucharystią, gdyż to ona pozwala nam doświadczać szczególnej obecności w Sercu Jezusa.

Całość została zwieńczona Aktem Zawierzenia Seminariów Maryi, który został poprowadzony przez abp. Wacława Depo.

Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tej pielgrzymce. W Częstochowie zgromadziło się ponad 2000 alumnów i ponad 300 przełożonych seminaryjnych. Niesamowicie poruszający i budzący nadzieję był dla mnie widok  rzeszy młodych ludzi, którzy chcą oddać swoje życie Bogu. Pomyślałem sobie – „Bóg rzeczywiście ciągle posyła robotników na swoje żniwo”. I niech posyła dalej, o co na Jasnej Górze gorąco się modliłem.

kl. Adam P.

 

 

fot. kl. Michał Romel; Magdalena Pijewska [Niedziela]

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.