Ceremoniarzy coraz więcej…

 

Rośnie kolejna armia nowych ceremoniarzy naszej Archidiecezji! W miniony weekend odbył się III stopień Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza (ASC) w zawsze gościnnym i życzliwym mogileńskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów.

ASC przygotowuje młodych chłopaków do pełnienia funkcji ceremoniarza w Zgromadzeniu Liturgicznym. Jest to funkcja bardzo odpowiedzialna, ponieważ ceremoniarz czuwa nad poprawnym przygotowaniem i przebiegiem Liturgii. Szkoła składa się z trzech stopni – weekendowych spotkań, w czasie których kandydaci pogłębiają swoją wiedzę m.in. z zakresu roku liturgicznego, przygotowania Mszy, której przewodniczy biskup, posługi przy mszale czy przygotowania Triduum Paschalnego. Poza tym ASC to także, a może i przede wszystkim modlitwa. W czasie każdego spotkania centralnym punktem dnia jest Eucharystia. Nie brakuje także czasu na indywidualną modlitwę, konferencję duchową, dzielenie się słowem Bożym czy adorację krzyża. Poza pogłębianiem wiary i wiedzy liturgicznej, kandydaci mogą po prostu pobyć w swojej grupie rówieśników. Często towarzyszą im różne pytania czy wątpliwości, także dotyczące ich własnej przyszłości czy powołania.

Przed uczestnikami ASC jest jeszcze dzień skupienia w naszym seminarium, w którym uczestniczyć będą ustanowieni ceremoniarze naszej archidiecezji. Ten wyjątkowy „zjazd” ceremoniarzy odbędzie się w sobotę 21 kwietnia. Już teraz zapraszamy.

Zwieńczeniem całorocznej pracy będzie błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza, które kandydaci otrzymają w czasie Diecezjalnego Dnia Lektora w sobotę 19 maja w Katedrze gnieźnieńskiej.

Przygotowaniem kolejnego pokolenia ceremoniarzy zajmują się: ks. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO naszej Archidiecezji, klerycy naszego seminarium – Jakub Siutkowski (V), Rafał Wojciechowski (IV), Mateusz Malicki (III) oraz Marcin Wawrzyniak (II). Pomagają im także animatorzy LSO.

Rafał

fot. R. Wojciechowski; J. Siutkowski

 

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.