Idźcie i głoście!

 

Już od 91 lal w przedostatnią niedzielę października Kościół przeżywa Światowy Dzień Misyjny. Jak podkreśla ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, niedziela ta jest dniem, który na nowo gromadzi nas wokół Jezusa – pierwszego i największego głosiciela Ewangelii. W tym roku Papież Franciszek, w swoim orędziu wskazuje, że Kościół jest bowiem misyjny ze swej natury. Gdyby tak nie było, to nie byłby on Kościołem Chrystusa, ale stowarzyszeniem pośród wielu innych, które bardzo szybko wyczerpałoby swój cel i zanikło [całe orędzie dostępne tutaj]. Dlatego dla każdego z nas, jako osoby pragnącej autentycznie przeżywać swoją wiarę, zaangażowanie misyjne staje się czymś naturalnym.

Zaangażowanie to widać, gdy spojrzymy choćby na liczby – obecnie w świecie pracuje 350 tys. misjonarzy, z czego ponad 2 tys. pochodzi z Polski. Wczoraj dwóch z nich gościło w murach naszego seminarium: siostra Barbara Kołodziejczyk, Franciszkanka Misjonarka Maryi pracująca od 30 lat w Maroko, oraz ks. prał. Florian Cieniuch, kapłan naszej archidiecezji pracujący od 31 lat w Wenezueli.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył opiekun naszego seminaryjnego Ogniska Misyjnego – ks. kan. dr. hab. Franciszek Jabłoński, który w homilii podkreślał potrzebę zaangażowania w misje. Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone misyjne różańce, które wraz z Patronatem Misyjnym otrzymali alumni naszego seminarium. Po wspólnej kolacji odbyło się także spotkanie, na którym swoim misyjnym doświadczeniem dzielili się zaproszeni goście.

……

Siostra Barbara Kołodziejczyk FMM, pochodzi z Wadowic. Trzecia z dwunastu dzieci Państwa Kołodziejczyków. Śluby wieczyste złożyła 31 marca 1986 roku i została posłana do Prowincji Maroko (dziś Prowincja Maroko, Algieria, Tunezja). W czerwcu 1987 roku z rąk św. Jana Pawła II otrzymała krzyż misyjny, po czym wyjechała na naukę języka do Francji. Do Maroka dotarła 26 sierpnia 1988 roku. Aktualnie posługuje jako pielęgniarka w przychodni w Tatiouine. Odznaczona przez króla Muhammeda VI orderem Maroka – Wissam El Alaoui (odpowiednik francuskiej Legii Honorowej) za pomoc chorym i ubogim. Siostra Barbara w szczególności pracuje wśród Beduinów w Górach Atlas.

Ks. prał. Florian Cieniuch, fideidonista z archidiecezji gnieźnieńskiej, pochodzi ze Smolnik k/ Szubina. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1976 r. z rąk Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tego dnia zostało wyświęconych 9 diakonów – czterech z nich pracuje poza granicami Polski. Ks. Florian przez 10 lat pracował w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, po czym w roku 1986 uzyskał zgodę na wyjazd do Wenezueli. Obecnie ks. Florian pełni posługę w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pueblo Nuevo.

Przemek
fot. M. Romel

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.