Brat świętego Wojciecha

 

14 października kojarzy się pewnie wszystkim z popularnym Dniem Nauczyciela, czyli Świętem Edukacji Narodowej. W naszej archidiecezji jednak przeżywamy tego dnia wyjątkowe wspomnienie – czcimy bowiem bł. Radzyma Gaudentego. Kim on był?

Radzym bądź Radzim Gaudenty, żyjący na przełomie X i XI wieku był bratem świętego Wojciecha. Razem z nim przybył do Gniezna, skąd wyruszył z misją ewangelizacyjną na Prusy. Radzym był także naocznym świadkiem męczeństwa swojego brata, brał także udział w sprowadzeniu jego ciała do Gniezna. Przebywając w Rzymie, zeznawał jako świadek w procesie kanonizacyjnym świętego Wojciecha, udzielając obszernych informacji Janowi Kanapariuszowi z Awentynu, który napisał „Żywot świętego Wojciecha”.

Zabiegał także usilnie o utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie. W 1000 roku powrócił do Gniezna, przybywając razem z cesarzem Ottonem III na Zjazd Gnieźnieński. Przez papieża został mianowany pierwszym arcybiskupem i metropolitą gnieźnieńskim. Został pochowany w Katedrze gnieźnieńskiej, gdzie do dzisiaj w podziemiach znajdują się pozostałości jego grobu. Relikwie zostały wykradzione przez księcia czeskiego Brzetysława, podobnie jak świętego Wojciecha, w 1038 roku.

Radzym Gaudenty nigdy nie został wyniesiony przez Kościół na ołtarze, jednak jego kult, który wzrastał w cieniu świętego Wojciecha spowodował, że dziś czcimy go jako jednego z patronów naszej archidiecezji.

Rafał

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.