Pielgrzymka przez lasy i wsie

 

Dąbrówka Kościelna – mała wieś w naszej archidiecezji, w powiecie gnieźnieńskim, raz w roku staje się naszą małą regionalną Częstochową. We wrześniu pielgrzymują do niej tysiące pielgrzymów, aby uczestniczyć w uroczystościach odpustowych w Święto Narodzenia NMP. Pielgrzymki do Dąbrówki mają już swoją tradycję, w którą wpisuje się także wieloletnie pielgrzymowanie z Rogoźna. Nie inaczej było w tym roku.

Z Rogoźna na szlak pielgrzymkowy wyruszyło 75 osób. Grupie przewodził kleryk Adam (IV rok), pochodzący z tego miasta, a pomagali mu także Paweł (V rok) i Rafał (IV rok). Po błogosławieństwie, którego udzielił ks. prał. Jarosław Zimny, proboszcz rogozińskiej parafii św. Wita, wyruszyliśmy ulicami Rogoźna, a dalej drogami okolicznych lasów i wsi. Do pokonania mieliśmy 35 km. W czasie wędrówki, poza modlitwą różańcową i Koronką do Miłosierdzia Bożego, wysłuchaliśmy także konferencji oraz rapowanych piosenek chrześcijańskich. Konferencja wyjaśniała w konkretny sposób hasło „Idźcie i głoście”, które przyświecało naszemu wędrowaniu. Mogliśmy także, dzięki świadectwu kilku wolontariuszy, bliżej poznać charakter wczasorekolekcji, które odbywają się na początku lipca w Rogoźnie. W „pakiecie pielgrzyma”, który każdy otrzymał znalazł się m.in. różaniec oraz rachunek sumienia. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Dąbrówki Kościelnej, gdzie ze śpiewem na ustach zatrzymaliśmy się u stóp sanktuarium. Tam powitał nas tamtejszy proboszcz ks. Andrzej Kaczmarek. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył wikariusz rogoziński ks. Paweł Wilczewski. Koncelebrowali ją kapłani z Gniezna, a także Swarzędza i Obornik, którzy również ze swoimi grupami przybyli do Dąbrówki Kościelnej. Asystę liturgiczną przygotowali ministranci i lektorzy z Rogoźna, którzy bardzo licznie brali udział w pielgrzymce. Po Apelu Jasnogórskim udaliśmy się w drogę powrotną do domów.

Dzieląc się odrobiną świadectwa – pierwszy raz miałem okazję pielgrzymować do Dąbrówki, choć słyszałem o tym sanktuarium. Cieszę się bardzo, że mogłem uczestniczyć w tej pielgrzymce, że mogłem poznać tylu wspaniałych ludzi. Jeszcze bardziej cieszy mnie, że w pielgrzymce uczestniczyło tylu młodych, a zwłaszcza ministrantów i lektorów. Liczba pielgrzymów wskazuje, że tradycję pielgrzymki Rogoźno-Dąbrówka Kościelna trzeba podtrzymywać. I oby tak było. A może i uda się ożywić kult tego sanktuarium w innych miejscach naszej archidiecezji? Jedno wiem – do zobaczenia za rok!

Rafał

fot.: M. Pecyna, D. Żurek

 

 

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.