Brat Albert w seminarium – odsłona piąta

 

Wczasy? Rekolekcje? A może jedno i drugie? Lepiej chyba nie można rozpocząć wakacji, niż łącząc obie tak bardzo potrzebne nam rzeczy. A co, gdyby dodać do tego jeszcze pomoc innym i zyskanie przydatnego doświadczenia? Takie 4 w 1 – rekolekcje, wczasy, pomoc, nauka życia. Ale gdzie? Jak? Czy można w ogóle to połączyć?   

Jasne, że można! Są to WCZASOREKOLEKCJE Fundacji Dar Rogoźna – coroczne tygodniowe spotkanie niepełnosprawnych i wolontariuszy w malowniczo położonym miasteczku, znajdującym się 40 km od Poznania i 40 km od Gniezna. Niesamowite, zaciszne miejsce, nad spokojnym jeziorem Rogozińskim.

Już od 26 lat, w pierwszym tygodniu wakacji letnich przyjeżdżają do Rogoźna niepełnosprawni i wolontariusze z całego województwa wielkopolskiego (m.in. z Poznania, Piły, Gniezna, Wrześni, Leszna i wielu innych mniejszych miejscowości), aby naładować duchowe akumulatory i trochę odpocząć. Na wczasorekolekcjach nie może zabraknąć także kleryków, którzy nieprzerwanie od 26 lat pojawiają się w Rogoźnie (najpierw byli to klerycy z ASD w Poznaniu, a od 2004 roku są to klerycy z PWSD w Gnieźnie).

Jak wyglądają wczasorekolekcje?

Jak sama nazwa wskazuje – wczasorekolekcje to unikatowe połączenie czegoś dla ciała i czegoś dla ducha. Rozpoczynają się one w sobotnie popołudnie, kiedy to wszyscy zjeżdżają się do Rogoźna i zostaje zawiązana wspólnota. W niedzielę zaś następuje oficjalne rozpoczęcie uroczystą Mszą św. polową w miejscowości Sierniki, gdzie w tamtejszym lasku znajduje się figura NMP. Jest to uroczysta Eucharystia sprawowana przez licznych kapłanów, a po niej ma miejsce „agapa”, czyli mała uczta.

Pierwsze 3 dni (poniedziałek, wtorek, środa) to rekolekcje. Niepełnosprawni z wolontariuszami uczestniczą w naukach rekolekcyjnych prowadzonych przez zaproszonego kapłana ( w tym roku będzie to ks. Łukasz Jaworski) .

Czwartek to dzień wyjazdu do jakiegoś ciekawego miejsca, tak, by niepełnosprawni i wolontariusze mogli poznać i dowiedzieć się czegoś nowego (w zeszłym roku byli w Gnieźnie).

Natomiast piątek i sobota to czas na rekreację i odpoczynek oraz przygotowanie się do kończącego wczasorekolekcje festynu.

Niedziela – ostatni dzień wczasorekolekcji – to czas na festyn w Amfiteatrze Rogozińskim. W niedzielne popołudnie przychodzą tam tłumnie mieszkańcy Rogoźna, przyjeżdżają rodziny niepełnosprawnych, kapłani, którzy są związani z fundacją i wielu innych. Podczas festynu występują różne lokalne zespoły, swoje talenty przedstawiają również niepełnosprawni, a czasem talentami dzielą się także klerycy. W tym dniu losowane są nagrody w loterii fantowej, a całość kończy się wieczorną zabawą taneczną.

Zdjęcia z festynu:

 

Dlaczego warto przyjechać na wczasorekolekcje?

  1. Rekolekcje.

Wczasorekolekcje to najpierw czas duchowego wzrostu. Warto po całym roku pracy, czy nauki, rozpocząć wakacje pewnym wyciszeniem, czy naładowaniem duchowych akumulatorów.

 

  1. Spotkanie – przyjaźń i miłość na całe życie.

Wczasorekolekcje to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem. To tutaj rodzą się wspaniałe znajomości, wielkie przyjaźnie, a nawet miłość, która kończy się spotkaniem na ślubnym kobiercu. Wczasorekolekcje to wspólnota, kto raz tu zawita, ten wraca tutaj co roku.

 

  1. Droga do kapłaństwa.

Jak wspomniałem od 26 lat na wczasorekolekcjach obecni są klerycy i kapłani. Rogoźno to wspaniałe miejsce formacji duchowej i ludzkiej. Pomoc drugiemu; długie, czasem nawet całonocne rozmowy kleryków z wolontariuszami o Bogu, wierze i życiu w dzisiejszym świecie to najlepsza szkoła dla przyszłych kapłanów.

Z naszą wspólnotą związani są m.in. następujący kapłani:

Ks. Paweł Rybak (nasz ojciec duchowny),

Ks. Krzysztof Kubaszewski

Ks. Łukasz Abram

Ks. Jacek Bryś

Ks. Krzysztof Szkopek

Ks. Krystian Molecki

Ks. Paweł Wilczewski

Ks. Łukasz Jaworski

Ks. Andrzej Nowicki

Ks. Stanisław Kłosin

ks. Julian Wawrzyniak

ks. Piotr Nowak

oraz wielu innych kapłanów, także pochodzących z archidiecezji poznańskiej.

  1. Szkoła życia.

Wczasorekolekcje nie są tylko dla duchownych. To miejsce, gdzie bardzo chętnie przychodzą młodzi wolontariusze – uczniowie szkół średnich i studenci. Tutaj można nauczyć się empatii, spotkać wielu ciekawych ludzi, porozmawiać z klerykami i kapłanami o rzeczach nas nurtujących. Tutaj młodzi faceci uczą się męskości i odpowiedzialności za drugich, młode dziewczyny stają się coraz bardziej dojrzałe i piękne swoim wnętrzem. To jest prawdziwa szkoła życia, dlatego każdy młody człowiek choć raz powinien się tutaj znaleźć.

  1. Radość.

Wczasorekolekcje to też radość. Jest tu wiele śmiechu, zabawy i żartów. To miejsce, gdzie naprawdę można odpocząć i zrelaksować się. Tu naprawdę chce się wracać.

  1. Nasi nauczyciele.

Niepełnosprawni są naszymi nauczycielami. Oni pokazują nam, jak pomimo różnych przeciwności losu, nie stracić pogody ducha i trwać mocno przy Bogu. Oni uczą nas miłości.

 

Wolontariat

Poznaliśmy już korzyści pobytu na wczasorekolekcjach w Rogoźnie. Największym plusem jednak jest wspólnota. Tworzymy ją razem z niepełnosprawnymi, ale tworzą ją także sami wolontariusze.

Spotykają się oni nie tylko raz w roku, ale organizowane są dla nich ogniska i spływy kajakowe; razem z niepełnosprawnymi biorą udział w spotkaniu opłatkowym oraz jednodniowym wyjeździe.

Wolontariusze to świetna grupa, która czeka na Ciebie – jest ich bowiem wciąż za mało. Wśród wolontariuszy potrzebujemy Ciebie!

 

Wczasorekolekcje to miejsce dla każdego – niepełnosprawnych, kapłanów, kleryków, uczniów, studentów, czy małżeństw. Zapraszamy na nie także Ciebie, zwłaszcza w trwającym obecnie roku św. Brata Alberta. Myślę, że jest to wspaniała okazja, by dać cząstkę siebie, a w zamian za to zyskać przyjaciół, miłość i wiele radości.

W tym roku wczasorekolekcje trwają od 24 czerwca do 2 lipca. Klerycy tam będą, a Ty?

fot.: Fundacja Dar Rogoźna, M. Budzińska, A. Olejnik

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.