Armia nowych lektorów i ceremoniarzy

 

W sobotę 19 maja nasza Archidiecezja wzbogaciła się o armię 50 nowych ceremoniarzy i 140 nowych lektorów. Zostali oni pobłogosławieni w katedrze do pełnienia tych funkcji przez Księdza Prymasa.

Coroczny Archidiecezjalny Dzień Lektora jak zwykle zgromadził sporą grupę lektorów i ceremoniarzy z całej archidiecezji. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego zawiązaniem wspólnoty, przy czym pomógł śpiew i gra naszego seminaryjnego zespołu muzycznego. Następnie kilka słów do młodych skierował Ksiądz Rektor, który wskazując na Maryję i Pismo Święte, pokazywał jaką postawę należy przyjmować we współczesnym świecie. Słowa świadectwa skierowali także Michał i Rafał z III roku, opowiadając jak Słowo Boże prowadzi ich w życiu. Dalej miało miejsce podsumowanie Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i wręczenie wyróżnień piątce najlepszych uczestników. Po krótkiej przerwie wszyscy kandydaci przeszli do katedry, gdzie przygotowywali się do uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem Księdza Prymasa. W czasie jej trwania chłopacy zostali pobłogosławieni do pełnienia funkcji lektora i ceremoniarza, a nowym ceremoniarzom abp. Polak nałożył krzyże. Całość spotkania zakończyła się wspólnym posiłkiem w ogrodach seminaryjnych.

Dzień Lektora co roku jest okazją do spotkania Liturgicznej Służby Ołtarza z całej naszej archidiecezji. W tym roku zgromadził on ponad 200 młodych chłopaków. Jest on także zwieńczeniem całorocznej pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w ramach dekanalnych kursów lektorskich i diecezjalnej szkoły ceremoniarskiej. W organizacji tych kursów, które odbywały się m.in. w gnieźnieńskim CEF (dla lektorów) i w mogileńskim klasztorze (dla ceremoniarzy) pomagali nasi bracia – Przemek i Mateusz (V), Kuba (IV) i Rafał (III), pod kierunkiem diecezjalnego duszpasterza LSO ks. Jakuba Dębca.

Rafał

fot. S. Ejdys

 

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.