Odpustów ciąg dalszy…

 

Chociaż zakończyliśmy uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, to nadal trwamy w odpustowej radości. W środę 26 kwietnia obchodziliśmy odpust ku czci św. Jerzego, który patronuje naszemu seminaryjnemu kościołowi.

O godzinie 18.00 uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. kan. Wojciecha Rzeszowskiego, dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie. Mszę świętą koncelebrowali kanonicy Kapituły Kolegiackiej św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim na czele z jej prepozytem ks. prał. Tadeuszem Nowakiem, a także moderatorzy i profesorowie naszego seminarium na czele z rektorem ks. Przemysławem Kwiatkowskim.

Liturgię swoim śpiewem ubogaciła seminaryjna schola pod kierunkiem ks. kan. Dariusza Sobczaka. Po zakończonej Mszy świętej w naszym seminarium odbyła się uroczysta kolacja, a po niej coroczne posiedzenie kapituły. My natomiast spotkaliśmy się na wspólnym świętowaniu z kaplicznikami kościoła (jest nimi 2 kleryków).

 

A kim był w ogóle święty Jerzy? Żył w III wieku, należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli Kościoła. Istnieje legenda, że walczył ze smokiem i tak też jest często przedstawiany.

Nasz seminaryjny kościół jest jednym z najstarszych w Gnieźnie. Przyjmuje się, że jego pierwowzór był kaplicą zamkową Mieszka I. W 1192 kaplica spłonęła i na jej miejscu zbudowano nowy kościół, który od XIII wieku jest kościołem kolegiackim, czyli funkcjonuje przy nim kapituła kapłanów. W XVII wieku kościół, podobnie jak większość miasta spłonął. W 1760 roku ponownie strawił go pożar i decyzją ówczesnego arcybiskupa został rozebrany. W 1782 zakończono jego odbudowę. Z tego czasu pochodzi jego obecny, barokowy wygląd. W 1974 roku Prymas Wyszyński przekazał własność kościoła naszemu seminarium.

Msze święte w kościele św. Jerzego odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 11.00 i sprawowane są przez naszych moderatorów i profesorów. Dodatkowo w każdą niedzielę o godzinie 20.00 odbywa się Msza święta, przygotowywana przez gnieźnieńskie Duszpasterstwo Akademickie.

Szczegóły o historii i funkcjonowaniu kościoła można przeczytać tutaj.

Link – http://www.pwsd.archidiecezja.pl/seminarium/

fot.: S. Ejdys

 

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.