Wielki Czwartek

 

Nadszedł najważniejszy czas w całym roku liturgicznym. Rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne – czas Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Wielki Czwartek skłania nas do refleksji nad tajemnicą Eucharystii i kapłaństwa. Dlaczego?

Dzisiaj przed południem w naszej Bazylice Prymasowskiej, podobnie jak we wszystkich katedrach na świecie, zgromadzili się kapłani z całej archidiecezji, aby wraz ze swoim Pasterzem sprawować Mszę Świętą Krzyżma. Kapłani odnowili w czasie jej trwania swoje przyrzeczenia kapłańskie. Ta Msza wyróżnia się jeszcze jednym aspektem – podczas niej święci się oleje chorych, katechumenów i krzyżmo. Biskup wypowiada modlitwę poświęcenia, dolewa do olejów specjalny balsam, a po wymieszaniu, tchnie (i to dosłownie) w każde naczynie, na symbol zesłania Ducha Bożego. Olejami chorych namaszczani są chorzy w czasie udzielania im sakramentu namaszczenia. Olej katechumenów wykorzystywany jest w czasie przygotowania katechumenów do chrztu. Krzyżmo święte służy do namaszczania głów przy chrzcie i bierzmowaniu, a także przy namaszczaniu rąk w czasie święceń kapłańskich.

Wieczorem rozpoczną się właściwe obchody Triduum Paschalnego. Zainauguruje je Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana jest ona na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa.

Podczas tej Liturgii kapłan obmywa stopy dwunastu mężczyznom. Jest to wspomnienie obmycia nóg Apostołom przez Chrystusa. Na zakończenie Mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do kaplicy przechowania – Ciemnicy, gdzie trwa adoracja. Symbolizuje to moment uwięzienia Jezusa. Wtedy też obnaża się główny ołtarz z obrusów.

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w Liturgiach Triduum Paschalnego.

Rafał

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.