FACECI W BIELI…

 

W miniony weekend w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie odbył się III stopień Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. Przygotowuje ona do pełnienia funkcji ceremoniarza. Odbyła się już po raz dziesiąty z ramienia Duszpasterstwa LSO naszej archidiecezji, na czele z ks. Jakubem Dębcem. W prowadzeniu kursów wspierała go czwórka naszych braci – Przemek Robaszkiewicz i Mateusz Rosiński z roku V, Kuba Siutkowski z roku IV i Rafał Wojciechowski z roku III.

Szkoła Ceremoniarza, o czym pisaliśmy już wcześniej, składa się z trzech stopni, które od 2011 roku odbywają się w mogileńskim klasztorze. Pierwszy stopień odbył się w dniach 2-4 grudnia i obejmował wiedzę z zakresu roku liturgicznego, kolorów szat, komend łacińskich oraz budowy i obsługi mszału. Kolejny stopień odbył się w dniach 24-26 lutego. W czasie jego trwania lektorzy zapoznali się z przygotowaniem i przebiegiem Mszy z biskupem, ogólną hierarchią w Kościele oraz z tematem okadzenia w liturgii. Trzeci stopień, który zakończył się wczoraj zapoznawał chłopaków z tematem Triduum Paschalnego. Uczestniczyło w nim 48 lektorów z naszej archidiecezji, a także gość z sąsiedniej diecezji włocławskiej.

Na kursy ceremoniarskie składa się nie tylko wiedza liturgiczna, ale także aspekt duchowy. Na każdym stopniu najważniejszym punktem dnia była codzienna Eucharystia. Chłopacy zgłębiali swoje życie duchowe poprzez różnego rodzaju konferencje. Ważne też były dla nich m.in. adoracja krzyża czy dzielenie się Słowem Bożym.

Na tym jednak nie kończą się kursy. Poza wiedzą i modlitwą, uczestnicy mieli okazję poznać historię klasztoru mogileńskiego (na pierwszym stopniu), historię zakonu franciszkanów i Braci Mniejszych Kapucynów (na drugim stopniu), a także jak wygląda życie Skautów Europy (na trzecim stopniu). Jako że wśród uczestników byli Skauci Europy, opowiedzieli oni trochę o swojej gałęzi harcerstwa, a także poprowadzili musztrę i zabawy.

W czasie kursów był także czas na różne filmy z przesłaniem, a także wiele godzin pytań i rozmów. Tradycją stała się tzw. „puszka Pandory”, do której chłopacy mogli anonimowo wrzucić pytania na różne tematy, na które później prowadzący – ksiądz Jakub wraz z klerykami – odpowiadali. Wieczorem, po zakończonym wspólnym programie, trwały „nocne Polaków rozmowy niedokończone” przy szklance herbaty. Był to też czas bliższego zapoznania się, przedstawienia swojej historii powołania, czy po prostu luźnych rozmów. W czasie trzeciego stopnia lektorzy wyszli także na pożegnanie uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszała z Mogilna, a w której uczestniczyła też spora grupa naszych kleryków.

Pozostały jeszcze dwa elementy szkoły ceremoniarskiej, które są przed uczestnikami. Pierwszy to egzamin podsumowujący wszystkie stopnie, który odbędzie się w sobotę 29 kwietnia w naszym seminarium. Drugi – wieńczący tegoroczną szkołę, to oczywiście błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza w Katedrze gnieźnieńskiej w czasie Dnia Lektora, który odbędzie się w sobotę 20 maja.

Rafał

fot.: R. Wojciechowski, P. Robaszkiewicz

 

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.