Sympozjum o prymasostwie

 

W poniedziałek w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego odbyło się sympozjum historyczne na temat dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski.

Było ono zorganizowane przez nasze seminarium, wraz z Wydziałem Teologicznym UAM, a także Fundacją św. Wojciecha-Adalberta.

Na sympozjum zjechało się wielu znamienitych gości: Ksiądz Prymas Wojciech Polak, księża arcybiskupi: Henryk Muszyński i Józef Kowalczyk, biskupi: Bogdan Wojtuś i Krzysztof Wętkowski. Obecni byli profesorowie z różnych polskich uczelni, a także nasi wykładowcy oraz kapłani archidiecezji gnieźnieńskiej.

Na sympozjum przybyli również przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskeij, a także niemal wszyscy mieszkańcy naszego domu.

To naukowe spotkanie było bardzo ciekawe, ponieważ zostało zaplanowane jako pewna droga przez całą historię prymasostwa w Polsce: poczynając od pierwszego prymasa – Mikołaja Trąby, aż po powrót godności prymasowskiej do arcybiskupa gnieźnieńskiego i przyjęcie jej przez abp. Henryka Muszyńskiego.

Mieliśmy możliwość wysłuchania 6 wykładów, które kolejno zajmowały się konkretną epoką i żyjącym w niej prymasem (prymasami) oraz jego działalnością.

Było to istotne pochylenie się nad osobą Prymasa Polski, który w dziejach naszego narodu odgrywał bardzo ważną rolę.

fot.: B. Kruszyk

 

 

Zostaw swój komentarz

© 2023 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.