Inauguracja roku akademickiego i formacyjnego w naszym seminarium

W sobotę, 10 października dane nam było zainaugurować nowy rok formacji – będzie on przebiegał pod hasłem zaczerpniętym ze słów sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, które wypowiedział do wspólnoty seminarium w roku 1970. Mówił wtedy: Jesteście dla ludu. Każdy ma do was prawo. Każdy może „ukroić” z was, ile mu potrzeba. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00, od Mszy Świętej, której przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Ze względu na panujące obostrzenia związane z wirusem COVID-19, Eucharystia była sprawowana w kaplicy Jezusa Chrystusa Mistrza Apostołów w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Uroczystość mogła zostać udostępniona szerszemu gronu odbiorców dzięki transmisji internetowej.

Na uroczystość nie przybyli tradycyjnie zapraszani goście – m.in. rodzice alumnów rozpoczynających formację, samorządowcy, czy przedstawiciele gnieźnieńskich uczelni wyższych. Na mszy świętej obecny był ks. bp Bogdan Wojtuś. W czasie liturgii homilię wygłosił ojciec duchowny seminarium ks. dr Andrzej Nowicki. Ojciec Andrzej mówił, nawiązując do dzisiejszej liturgii słowa, że prawdziwie błogosławieni są ci, którzy strzegą i przestrzegają słowa Bożego. Rozwijając tą myśl, przypomniał, że słowo Boże powinno być punktem wyjścia w studiowaniu teologii, być jej fundamentem. W słowie skierowanym do uczestników Eucharystii mówił ponadto o potrzebie stałość w formacji do kapłaństwa, wymieniając stałość: miejsca, myśli, oraz serca.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Prymas skierował słowa pozdrowień do wszystkich pracowników i studentów gnieźnieńskich uczelni wyższych.  Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do auli seminaryjnej, gdzie schola seminaryjna odśpiewała uroczyście Gaudeamus igitur. Rektor PWSD ks. dr Przemysław Kwiatkowski rozpoczynając nowy rok formacji mówił o haśle, które będzie przyświecało w nowym roku akademickim. Jak to określił – słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego do alumnów można streścić w dwóch słowach: Fratelli tutti. Wszyscy jesteśmy braćmi i kropka. Jest to wprost nawiązanie do ogłoszonej 4 października br. encykliki papieża Franciszka.

Dzisiejsza uroczystość była również okazją do podziękowania złożonego dla profesorów, którzy zakończyli wykłady w naszym seminarium. Ksiądz Ryszard Figiel wykładał w seminarium od 1970. Natomiast ks. Jerzy Stefański od 1974.

Ksiądz Prymas, życzył z okazji rozpoczęcia nowego roku formacji, aby seminarium było łodzią napędzaną Bożym wiatrem. Dodał – Burze będą, nie ma się co łudzić, ale każdego dnia trzeba łapać ten Boży wiatr w żagle. Wiedzieć, że moc Chrystusa jest większa. Następnie Prefekt ks. dr Tomasz Krzysztofiak przeprowadził ślubowanie rozpoczynającego formację w seminarium, kleryka etapu propedeutycznego Jakuba Sucharskiego z parafii pw. św. Małgorzaty w Kościelcu.

Zakończeniem uroczystości był wykład inauguracyjny ks. dr Remigiusza Malewicza pt. Bez mistagogii nie ma homilii. O relacji pomiędzy homilią a Eucharystią.

kl. Piotr Pietryga