Służyć Bogu przez piękno liturgii, czyli ASC 2019/2020

W miniony weekend w mogileńskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów rozpoczęła się XIV Archidiecezjalna Szkoła Ceremoniarza. Przygotowanie do pełnienia funkcji ceremoniarza zainaugurowało 63 lektorów z naszej archidiecezji. Nie zabrakło tam drużyny z PWSD 🙂

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wprowadzeniem w ideę Szkoły Ceremoniarza oraz zasady panujące klasztorze. Wieczór upłynął na różnych grach i zabawach integracyjnych. Lektorzy zostali także wprowadzeni w fundamenty modlitwy i rachunku sumienia. Sobota rozpoczęła się wspólną Mszą świętą w przyklasztornym kościele św. Jana Apostoła. Przyszli ceremoniarze, po śniadaniu mieli także możliwość zwiedzania kościoła i podziemi klasztornych. Następnie rozpoczęła się część wykładowa, obejmująca zadania i posługę ceremoniarza, postawy i gesty w liturgii, budowę Mszy świętej oraz łacińskie komendy ceremoniarskie. Po popołudniowej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego, rozpoczęła się część warsztatowa. Skupiała się ona na poruszaniu się po prezbiterium, rozkładaniu darów na ołtarzu oraz posługiwaniu przy mszale. Wieczorny czas wypełniony był wspólnym oglądaniem filmu, kilkoma grami integracyjnymi oraz rozmowami i odpowiedziami na różne pytania. I stopień ASC zakończył się w niedzielę Mszą świętą przeżywaną razem ze wspólnotą parafialną.

Tegoroczną edycję ASC prowadzą: ks. kan. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Przemysław Robaszkiewicz, neoprezbiter, dk. Jakub Siutkowski oraz klerycy naszego seminarium – Piotr Mroczkowski, Kacper Politowski, Michał Romel i Rafał Wojciechowski. Pomagają im także animatorzy LSO.

kl. Rafał

Koniecznie musicie obejrzeć filmik, który w pigułce przedstwia pracę podczas warsztatów liturgicznych:  https://www.facebook.com/lsogniezno/videos/2269076689863706/