O Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z innej pespektywy

• Tagi

Od kilku dni w naszej diecezji trwamy w obchodach 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Miała ona miejsce w dniach 2-10.06.1979 roku. Bez wątpienia jest to wydarzenie o kluczowym znaczeniu dla historii – przynajmniej Polski i Europy. Osoba naszego rodaka, który został wybrany Następcą świętego Piotra jest powodem do dumy. Jest źródłem licznych wspomnień dla tych wszystkich, którzy mieli okazję się z nim spotykać czy też słuchać jego nauczania. Papież z Polski stał się ikoną dobroci i miłości, wielu ludziom pomaga także dziś orędując z nieba. Jest także szczególna grupa ludzi, której ten Wielki Papież patronuje – to stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Organizacja funkcjonuje jako żywy pomnik świętego. Dbając o to, by o nauczaniu Jana Pawła II nigdy nie zapomniano organizuje Dni Papieskie i poprzez różnorakie akcje walczy o  godność człowieka. Jedną z kluczowych akcji Fundacji jest program stypendialny, poprzez który wspierani są młodzi, zdolni ludzie z terenów małomiasteczkowych i wiejskich.

Młodzież ta formuje się w ciągu roku na letnich obozach oraz kilkukrotnie spotykając się w ramach własnych diecezji. Tych młodych pochodzących z naszej diecezji mogliśmy gościć na terenie Seminarium w miniony weekend. Niecałe 50 osób przyjechało w piątek do nas na zaproszenie księdza Radosława Kaźmierskiego – prefekta PWSD a także diecezjalnego koordynatora dzieła. Spotkali się oni z nami – klerykami – a także braćmi postulantami franciszkańskimi i siostrami zakonnymi. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym piknikiem oraz turniejem piłkarskim, w którym udział wzięły trzy drużyny – reprezentanci PWSD, Postulatu oraz Stypendystów. Rozgrywki miały charakter braterski, dlatego wszystkie drużyny zajęły miejsca na podium. 😊 [Z szacunku dla braci nie napiszę, że PWSD przegrało z franciszkanami po raz pierwszy od 11 lat!] Spotkanie zakończyliśmy apelem, po którym stypendyści formowali się poprzez spotkania tematyczne w grupach. Chętni mogli integrować się jeszcze poprzez m. in. grę w „mafię”, w którą w sposób szczególny uwielbiają grać klerycy.

W sobotę wzięliśmy udział w Lednickiej Jutrzni. Młodzież spotkała się z Księdzem Prymasem w Katedrze gnieźnieńskiej, a następnie udaliśmy się wszyscy na Pola Lednickie by uczestniczyć w spotkaniu. Spędziliśmy tam wspólnie kilka gorących [około 30 stopni] godzin. Nie przeszkadzało to jednak ani trochę w tym, by na naszych twarzach widoczna była radość ze spotkania aż do samego wieczora. Niedzielny poranek to wspólna Eucharystia w Kościele oo. Franciszkanów, którzy są gospodarzami Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna. Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Prymas, który nie krył radości z tego wydarzenia.

Dla wielu z nas – alumnów przygotowujących się do kapłaństwa – każde spotkanie z drugim człowiekiem jest okazją do formowania siebie. Każda rozmowa z ludźmi, coraz częściej młodszymi od nas, stanowi szansę na to by wsłuchać się w ich potrzeby i oczekiwania. W to, jakiego chcieliby Kościoła i jakich pasterzy. Wreszcie była to okazja, aby uczyć się słuchać, rozumieć i być pasterzami. I za to doświadczenie stypendystom dziękuję. W imieniu swoim i braci.

Dawid