Oczami kleryka – WIELKA SOBOTA

• Tagi

Kościół dzisiaj milczy. Nie sprawuje się Mszy Świętej, a nawet nie ma żadnej liturgii poza Liturgią Godzin. Przez to wszystko przedziera się straszna cisza. Cisza, bo Miłość milczy. Miłość umarła na krzyżu i nie krzyczy, nie protestuje, nie wypisuje haseł na transparentach, ani nie manifestuje. Ta miłość teraz czeka na Zmartwychwstanie. Kościół łączy się w tym oczekiwaniu i zaprasza, aby czuwać przy Panu Jezusie w grobie. Mamy nic nie robić, tylko kontemplować tajemnicę naszego zbawienia. Dziś Jezus schodzi do Otchłani, aby dać nadzieję tym, którzy po śmierci czekają na Zbawiciela. To właśnie dzisiejszej nocy dokona się wielka tajemnica naszej wiary. „Tej właśnie nocy Chrystus jako zwycięzca wyszedł z otchłani” – usłyszymy podczas Wigilii Paschalnej w orędziu Exultet. Pozwólmy sobie dzisiejszego wieczoru na ciszę. Niech ona przeszywa nasze czuwanie przy grobie Zbawiciela.

kl. Marcin Kąkol

rok V