Dzień lektora i ceremoniarza

W sobotę budynek Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, a następnie naszą Katedrę wypełniło ponad 300 ministrantów i lektorów z całej naszej Archidiecezji. Uczestniczyli oni w kolejnym już Dniu Lektora, który co roku organizowany jest w maju. Spotkanie to połączone jest z udzieleniem błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora, ceremoniarza, a w tym roku po raz pierwszy także animatora.

Uroczystość rozpoczęła się w auli CEF, gdzie słowo powitania skierował Rektor naszego seminarium ks. Przemysław Kwiatkowski. Następnie Diecezjalny Duszpasterz LSO ks. Jakub Dębiec wprowadził uczestników w tematykę spotkania, którym była postać św. Stanisława Kostki. Krótki montaż słowno-muzyczny przygotowali także nasi współbracia. Następnie wręczone zostały wyróżnienia dla uczestników dekanalnych kursów lektorskich oraz absolwentów tegorocznej edycji Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. Na koniec tej części spotkania zaprezentowane zostały zaproszenia do udziału w Szkole Animatora LSO i Szkole Kantora, która po raz pierwszy ruszy po wakacjach. Po krótkiej przerwie wszyscy uczestnicy przeszli do Katedry, gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Koncelebrowało ją 40 kapłanów – diecezjalnych, dekanalnych i parafialnych duszpasterzy LSO. Służbę Liturgiczną w głównej mierze zapewnili lektorzy i ceremoniarze z całej Archidiecezji. W czasie Mszy świętej, po homilii, bp Wętkowski udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora 130 kandydatom, ustanowił także 46 nowych ceremoniarzy. Natomiast po modlitwie po Komunii miał miejsce obrzęd ustanowienia 13 animatorów LSO. Na koniec delegacja nowych animatorów, ceremoniarzy i lektorów podziękowała Księdzu Biskupowi za przewodniczenie tej uroczystości. Po zakończonej Eucharystii wszyscy zostali zaproszeni na obiad do ogrodów seminaryjnych.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy przede wszystkim kapłanom, którzy w takiej liczbie stawili się w Katedrze. Dziękujemy lektorom i ceremoniarzom, którzy zaangażowali się w służbę liturgiczną, przyczyniając się do pięknie przygotowanej Liturgii. Dziękujemy też rodzicom i wszystkim, którzy przyjechali do Gniezna, aby towarzyszyć nowopromowanym. Nowym lektorom, ceremoniarzom i animatorom gratulujemy i życzymy wytrwałej i pięknej służby przy ołtarzu!

Rafał

fot. B. Kruszyk; kl. M. Romel