Nowi diakoni!

W dzisiejsze przedpołudnie, w Bazylice Prymasowskiej, trzech naszych braci przyjęło święcenia diakonatu z rąk JE Bpa Krzysztofa Wętkowskiego. Uroczysta Eucharystia zgromadziła całą naszą seminaryjną wspólnotę, bliskich kapłanów oraz rodziny nowo wyświęconych.

Nowi diakoni pochodzą z różnych stron naszej diecezji:

• dk. Przemysław Robaszkiewicz z parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie,
  • dk. Jacek Stróżewski z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży,
  • dk. Mateusz Śróda z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu,

Zadaniem naszych braci będzie odtąd uczestniczenie w specjalny sposób w posłannictwie i łasce Chrystusa. Będą objawiać miłość Bożą w Kościele i świecie. Święcenia diakonatu upoważniają ich i zobowiązują do głoszenia Ewangelii, do przewodniczenia modlitwom, do udzielania sakramentu chrztu i błogosławienia związków małżeńskich.

W pierwotnym Kościele diakoni zostali ustanowieni do czynienia posługi charytatywnej we wspólnocie Jerozolimskiej – powołano wtedy siedmiu pierwszych diakonów Kościoła [por. Dz 6,5]. Także nasi braci od tego momentu są zaproszeni do pełnienia dzieł miłosierdzia.

Podczas obrzędu święceń złożyli oni na ręce księdza Biskupa przyrzeczenie posłuszeństwa ordynariuszowi, celibatu i nieustannej modlitwy Liturgią Godzin. Ogromnie cieszymy się z naszych braćmi i prosimy o modlitwę na ostatni etap przygotowania do prezbiteratu dla nich.

Dawid

fot. kl. M. Romel