Porozmawiajmy o uchodźcach

 

W sobotę 27 stycznia odbyły się w naszym seminarium warsztaty na temat uchodźców i migrantów. Warsztaty prowadziła Agnieszka Osowicz z Polskiego Forum Migracyjnego oraz Marta Titaniec.

Przedstawiły nam one m. in. różnicę między uchodźcą a migrantem, ponieważ nie można tych dwóch rodzajów osób identyfikować ze sobą. Poznaliśmy także zasady postępowania w przypadku ubiegania się o status uchodźcy. Z naszej strony padło też wiele pytań, na które panie prowadzące chętnie udzielały odpowiedzi.

Punktem kulminacyjnym warsztatów było spotkanie z uchodźcą z  Somalii, który pewnego dnia w czasie panującej w jego kraju wojny i walki, wsiadł na łódź wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami i w ten sposób rozpoczął swoją najbardziej dramatyczną podróż. Usłyszeliśmy jego historię, w której opowiedział w jaki sposób ostatecznie znalazł się w Polsce. W naszej Ojczyźnie żyje już on od ponad dwudziestu lat.
Warsztaty były dobrym czasem gruntownego zapoznania się z tematem, o którym dość często dziś się mówi, nie zawsze mając nawet podstawową wiedzę na ten temat. Aby problem właściwie rozwiązać, potrzeba najpierw starać się poznać jego genezę, okoliczności i głębiej wejść w tematykę. Nasze sobotnie spotkanie było właśnie próbą zapoznania się z tą powszechnie omawianą rzeczywistością. Jesteśmy wdzięczni naszym gościom, że przybliżyli nam panującą sytuację na Wschodzie, podzielili się swoim świadectwem, a także przedstawili kwestie prawne dot. uchodźców oraz zapoznali nas z formami pomocy im – na miejscu, w krajach ościennych stref konfliktu i w krajach europejskich.

 

fot.: M. Romel

Zostaw swój komentarz

© 2020 Blog PWSD w Gnieźnie "Powołani". Wszelkie prawa zastrzeżone.