Klerycy na Adwent -„Jutrzenka zaranna na niebie”.

Trudno chyba wyobrazić sobie adwent bez tradycyjnych Rorat. Msza ku czci Matki Bożej, sprawowana najczęściej rano przed świtem, zawsze gromadzi wielu wiernych – i starszych, i młodszych.

Nazwa wzięła się od łacińskiej antyfony na wejście „Roratecaelidesuper” („Niebiosa rosę spuśćcie”). Trudno szukać tradycji Mszy Roratnich w innych krajach, w Polsce jest ona jednak mocno zakorzeniona. Ta Msza rozpoczyna się w całkowitej ciemności, a w procesji na wejście kapłan wnosi tzw. roratkę – świecę maryjną, przyozdobioną niebieską wstęgą, którą umieszcza przy ołtarzu. Roratka symbolizuje Maryję, która, podobnie jak jutrzenka poprzedza wschód słońca, tak Ona poprzedza Jezusa, zapowiada Go nam i przygotowuje nas na Jego przyjście. Stąd też Maryja często nazywana jest „Wschodzącą Jutrzenką”, „Jutrzenką zaranną na niebie”.

W Roratach często uczestniczą także dzieci. Przynoszą one ze sobą lampiony, które rozświetlają ciemności i symbolizują ich oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Oczekiwanie na Jego przyjście wyrażają też różne inne elementy wystroju kościoła, jak zegar adwentowy czy  schody, po których schodzi do nas figurka Zbawiciela.

Wymownym momentem Mszy Roratniej jest hymn „Chwała na wysokości Bogu”, kiedy zapala się wszystkie światła w kościele. Jest to o tyle ważne, gdyż w okresie Adwentu nie śpiewa się tego hymnu, Roraty jednak tu się wyróżniają. Chrystus rozświetla mroki świątyni i mroki naszych serc. Hymn ten wskazuje nam na radość, którą w szczególny sposób będziemy celebrować w nadchodzące Święta – „Gloria in excelsis Deo” śpiewać będą sami aniołowie.

Przez Roraty widzimy Maryję, która prowadzi nas do Chrystusa. To Ona jest „Kobietą Adwentu”, wzorem naszego oczekiwania. Wpatrując się więc w nasz Wzór, przygotujmy się dobrze na przyjście Jej Syna. Warto więc znaleźć czas, może i nawet wstać tę godzinę wcześniej i udać się wśród ciemności do kościoła, gdzie Maryja poprowadzi nas, jak Jutrzenka ku wschodzącemu Chrystusowi.

Rafał

fot.: M. Romel; R. Wojciechowski