Z krzyżem na sercu – lektor

Kolejną funkcją, wpisującą się w nasz „mini cykl” artykułów o służbie liturgicznej („Z krzyżem na sercu…”) jest lektor. Lektorzy są obecni chyba w każdej parafii i ich zadanie jest bardzo ważne. Na czym ono polega?

Lektorzy, a mówiąc dokładniej, ministranci słowa Bożego, są odpowiedzialni za odczytywanie tego słowa w czasie Mszy świętej – czytań mszalnych, a także za wykonanie psalmu i aklamacji Alleluja. Mogą także odczytywać wezwania modlitwy powszechnej. Warto tutaj zwrócić uwagę na pewną rzecz – lektor właściwy to osoba, która przyjęła posługę lektoratu z rąk biskupa. Przyjmują ją wszyscy kandydaci do święceń, w naszym seminarium są to klerycy III roku. Lektorzy w parafii są tak określani ze względu na kolejny stopień w formacji służby liturgicznej. Oni z rąk biskupa otrzymują błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora. Nie są więc ustanawiani lektorami, ale błogosławieni do pełnienia tej funkcji.

W naszej archidiecezji kwestia posługiwania jako lektor w dużej mierze zależy od proboszcza parafii. Diecezjalne Duszpasterstwo zaleciło, żeby formacją przyszłych lektorów zajmowali się dekanalni duszpasterze. W wielu dekanatach odbywają się kursy lektorskie, przygotowujące do pełnienia tej funkcji. Jednymi z nich są dekanaty Gniezno I i II, które pod przewodnictwem ks. Sebastiana Huebnera, duszpasterza dekanatu Gniezno I organizują takie kursy już po raz czwarty. Odbywają się one w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Na gnieźnieńskie kursy składa się pięć spotkań w ciągu Wielkiego Postu. Kursy inaugurowane są Mszą świętą w CEF. Kandydaci na lektorów mają zajęcia z polonistką, zgłębiają także podstawową wiedzę o zadaniach lektora, roku liturgicznym i innych, ważnych zagadnieniach, które przybliżają im m.in. klerycy naszego seminarium. Ostatnim elementem jest promocja lektorska w czasie Archidiecezjalnego Dnia Lektora, który odbywa się w maju w gnieźnieńskiej katedrze. Wtedy też ksiądz biskup udziela chłopakom błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora.

Tegoroczne kursy rozpoczęły się w sobotę 4 marca. Zachęcamy do udziału wszystkich chętnych, począwszy od pierwszej klasy gimnazjum. Szczegóły podane zostały księżom opiekunom.

Rafał

Kursy lektorskie dekanatów Gniezno I i II