Klerycy na spotkaniu blogerów

Teoria jest ważną bazą. Świadectwo praktyczne to wskazywanie dróg! Jednego i drugiego nie zabrakło podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Blogerów Chrześcijańskich „Duszpasterstwo internetowe XXI wieku” organizowanej przez Wydział Teologiczny przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W środę, Przemek i ja, udaliśmy się do Poznania, aby uczestniczyć w konferencji o mediach chrześcijańskich. Zaproszonych na to wydarzenie było wielu znanych praktyków: ks. Józef Kloch – były rzecznik Episkopatu Polski; Alan Kardyka – autor kanału Czercz Czanel, o. Leonard Bielecki – autor kanału Bez Sloganu, Chrześcijańska Mama i inni. Nie zabrakło także przedstawicieli świata uniwersyteckiego, m.in. ks. dr hab. Macieja Szczepaniaka z UAM, ks. dr Dariusza Rasia z UPJP2, czy mgr Patrycji Franczyk z UW.

Warte uwagi były prelekcje o różnorodnych tematach. Zaproszeni goście starali się ująć temat zarówno od strony technicznej (mówiąc o niuansach pracy blogerskiej i vlogerskiej), społecznej (roli mediów internetowych w dzisiejszym świecie, wpływu na młodzież) oraz duszpasterskiej (wykorzystania Internetu w posłudze parafii). Ciekawym czasem był panel dyskusyjny, w którym uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie o skuteczność „duszpasterstwa internetowego” oraz na pytania słuchaczy. Konferencja była także okazją do spotkania i porozmawiania, wymienienia poglądów oraz kontaktów.

Przede wszystkim, miło nam było spotkać wielu wspaniałych ludzi – takich, których dotychczas widzieliśmy tylko w telewizji czy Internecie.  Mogliśmy posłuchać mądrych myśli (i je zanotować) oraz ciekawych doświadczeń wielu katolików-praktyków w sprawach mediów.

Dziękujemy i mamy nadzieję, że zobaczymy się ponownie najpóźniej za rok!

Piotr